EKO Zakopane Smart City – proekologiczne i innowacyjne technologie transformacji miasta.

Projekt ten jest jednym z pierwszych kroków podjętych przez władze miasta w oparciu o strategię promocji marki Zakopane. Dzięki niemu stolica Podhala ma szansę stać się polskim prekursorem nowego trendu – smart city, którego nadrzędnym celem jest usprawnienie funkcjonowania miasta i podniesienie jakości życia dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Zakopiański projekt skupia się na rozwiązaniach proekologicznych, systemach bezpieczeństwa, wspomagania służb miejskich, technologiach IT oraz zielonym transporcie. Jednak idea smart city to także styl życia i nowa jakość relacji społecznych.
Do realizacji projektu miasto zaprosiło zarówno partnerów z terenu Zakopanego m.in. Tatrzański Park Narodowy, spółki miejskie Geotermia Podhalańska, TESKO, SEWIK, Polskie Koleje Górskie, Biuro Promocji Zakopanego, Tatrzańską Izbę Gospodarczą, Hotel Mercure Kasprowy jak i zewnętrznych partnerów zrzeszonych w ramach Klastra Green Cars i Smart IT. Formuła współpracy pozostaje otwarta.
18 grudnia 2012 r. reprezentacja Zakopanego pod przewodnictwem Burmistrza Miasta Zakopane Janusza Majchra zaprezentowała założenia projektu EKO Zakopane Smart City mediom ogólnopolskim, przedstawicielom branży nowoczesnych technologii podczas konferencji prasowej w Warszawie.

19 grudnia 2012 r. w zakopiańskim Hotelu Mercure Kasprowy odbyła się konferencja prasowa z prezentacją projektu. Pokazaliśmy również dwa krótkie pokazy – zapis filmowy mapowania Zakopanego przez firmę Google oraz reportaż z ogólnopolskiej premiery projektu „EKO Zakopane Smart City”.

Eko Zakopane Smart City - co się kryje pod tym stwierdzeniem?Eko Zakopane Smart City to spójna, ważna i nie bójmy się tego słowa konieczna inicjatywa, która sprawi, że Zakopane znowu wytyczy nowy szlak. Proponujemy rozwiązania systemowe, nie chodzi o doraźne i punktowe rozwiązania, ale o całościowe i kompleksowe podejście.

Kiedy turyści będą mogli odczuć zalety wynikające z realizacji projektu?Realizacja całości projektu to oczywiście wieloletnia perspektywa, ale część inicjatyw już dziś wychodzi naprzeciw potrzebom turystów – jak na przykład wirtualna mapa Zakopanego, projekt internetowej rewolucji organizowany z firmą Google. To małe kroki, które doprowadzą nas do nowej perspektywy. Zakopane jako stolica Tatr musi wytyczyć ten szlak.


Zakopane – Smart CITY – dla mieszkańców czy dla turystów?W tej perspektywie nie ma miejsca na rozłączność. To pełna komplementarność potrzeb. Przede wszystkim myślimy o mieszkańcach, ale ich komfort i możliwość funkcjonowania w zgodzie z naturą przekłada się na komfort i zadowolenie turystów, których podejmuje w Zakopanem nie kto inny – jak jego mieszkańcy. Słowem to projekt dla mieszkańców i turystów.

Pliki do pobrania