Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w „Biegu o Oddech”, imprezie charytatywnej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Na starcie stanęli obok siebie wyczynowcy i amatorzy, dla których liczył się nie tyle czas, co szczytny cel. Nie zabrakło także tych, dla których cała impreza była organizowana. Pięciokilometrowy dystans pokonało blisko 30 chorych w różnym wieku. „Pobiegnę z wami”, deklarowała z plakatu informującego o imprezie Justyna Kowalczyk, wieloletnia ambasadorka PTWM. Dotrzymała słowa, choć jeszcze kilkanaście godzin wcześniej uczestniczyła w morderczym osiemdziesięciokilometrowym maratonie nartorolkowym w Norwegii, w którym nota bene zwyciężyła. W Zakopanem podbiła serca wszystkich tych, którym nie jest obojętny los chorych na mukowiscydozę.

Niektórzy z uczestników, żeby przebiec tych pięć kilometrów, musieli przejechać kilkaset - mówi Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes PTWM. - Mieliśmy uczestników z gór i znad morza. Byli chorzy z całymi rodzinami i przyjaciółmi czy lekarze wyspecjalizowani w kierunku mukowiscydozy. Obok Justyny Kowalczyk naliczyłam na starcie co najmniej dwoje innych olimpijczyków - dodaje Czerwińska-Wyraz.

Zakopane tego dnia powitało uczestników Biegu wspaniałą pogodą i serdeczną atmosferą w rytmie zumby, a imprezy, które odbywały się podczas towarzyszącego Biegowi pikniku, sprawiły, że jeszcze długo po tym, jak ostatni biegacz przekroczył linię mety, w Parku Miejskim było radośnie i tłoczno.

Patronat nad „Biegiem po Oddech” objęli Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Starosta Tatrzański Piotr Bąk oraz Justyna Kowalczyk. Współorganizatorami imprezy byli Urząd Miasta Zakopane i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. 

Sponsorem wydarzenia został Santander Consumer Bank. Sponsorem Złotym - Blachotrapez Sp. z o.o, a Sponsorem Brązowym - WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.

Dochód z imprezy zostanie w całości przekazany na rzecz chorych na mukowiscydozę.

Fot. Pietruszka - fotografia kulinarna

(MJ)