Od kilku lat w Polsce zauważalny jest znaczny wzrost zainteresowania alternatywną formą uprawiania narciarstwa, a mianowicie narciarstwem skiturowym, czyli połączeniem narciarstwa zjazdowego z zimową turystyką górską.

Wbrew temu, co myślą niektórzy, nie jest to nowa forma aktywności fizycznej, a raczej powrót do korzeni narciarstwa. Już na początku XX wieku pionierzy narciarstwa w Polsce – Stanisław Barabasz, Jan Fischer czy Mariusz Zaruski zdobywali Tatrzańskie szczyty i przełęcze właśnie wchodząc na nie na nartach. Mało kto zdaje sobie sprawę, że pierwsze narciarskie wejście i zjazd z Kościelca, góry, która nawet latem sprawia niektórym turystom wiele technicznych problemów, miało miejsce w 1911 roku! Dokonał go słynny miłośnik narciarstwa generał Mariusz Zaruski.

Wielkim znawcą i miłośnikiem historii narciarstwa oraz skitouringu jest Wojciech Szatkowski, który wraz z Mateuszem Mrozem w 2013 roku postanowił stworzyć Przewodnik Skiturowy po Polskich Tatrach mający w bardzo przystępny sposób przedstawiać trasy dostępne w Tatrzańskim Parku Narodowym. A jest ich naprawdę wiele, bo zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Parku wszystkie szlaki dostępne zimą dla turystów są również otwarte dla miłośników narciarstwa skitourowego! Na terenie TPN jest 275 km szlaków, choć nie wszystkie nadają się do uprawiania tej pięknej dyscypliny sportu. Zgodnie ze wstępnymi obliczeniami autorów projektu SkituroweZakopane.pl, skiturowcy mogą cieszyć się dwustoma kilometrami tras w ramach 50 wycieczek skiturowych!

Celem projektu SkituroweZakopane.pl było przedstawienie w jasny i klarowny sposób wszystkich dostępnych szlaków skiturowych w Polskich Tatrach przy spełnieniu trzech podstawowych założeń:

- poprawy bezpieczeństwa w górach

- rozwoju skitouringu w Polsce

- tworzeniu społeczności wokół skitouringu w Zakopanem

Od 2015 roku autorzy projektu zaczęli pracę nad multimedialnymi przewodnikami skiturowymi po Tatrach, dzięki czemu powstało ponad 20 viedoprzewodników dla amatorów narciarstwa skitourowego. Każda trasa jest dokładnie opisana, podany jest stopień trudności zarówno podejścia, jak i zjazdu, niezbędny ekwipunek oraz zalecenia na jaką porę roku dana trasa najbardziej się nadaje (zima/wiosna). Co więcej, możliwe jest również skorzystanie z przygotowanych filtrów na stronie dzięki czemu narciarz skiturowy może wybrać sobie stopień trudności trasy. Przewodniki te można znaleźć na stronie projektu http://skitourowezakopane.pl/category/trasy/ . SkituroweZakopane.pl ma również swój profil na kanale you tube, gdzie możemy znaleźć serię poradników mówiących o tym czym w ogóle jest skitouring, jakiego sprzętu potrzebujemy do uprawiania tej dyscypliny, czy techniczne porady w jaki sposób robi się tzw. zakosy na podejściu.

Widząc olbrzymi potencjał w tej formie aktywności sportowej Urząd Miasta Zakopane nawiązał współpracę z twórcami projektu SkituroweZakopane.pl, której celem jest współfinansowanie powstania kolejnych odcinków skiturowych videoprzewodników! Dziś mamy przyjemność przedstawić efekt naszej współpracy – pierwszy odcinek videoprzewodnika finansowanego przez Urząd Miasta Zakopane.

http://skitourowezakopane.pl/2017/12/z-kasprowego-wierchu-na-kope-kondracka/

Tekst: AA

Zdjęcie: SkituroweZakopane.pl

(APM)