Kto będzie mógł skorzystać?

Właściciele domów jedno- i wielorodzinnych w Gminie Miasto Zakopane, także jeśli w budynku prowadzona jest działalność usługowa, np. wynajem pokoi.

Jaka będzie wysokość dofinansowania?

Dotacja wyniesie do 60% na solary, panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła. O dokładnym poziomie dotacji poinformujemy, gdy zostanie on określony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Jakie źródło wybrać?

Oceń, jakiego urządzenia potrzebujesz i czy Twój dom daje możliwość, aby je zainstalować (wskazówki znajdziesz w ankiecie). Jeśli Urząd Marszałkowski przyzna Zakopanemu dotację, dostaniesz dofinansowanie na OZE o takich parametrach, o jakie wnioskowałeś w ankiecie. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje o solarach, panelach fotowoltaicznych i pompach ciepła, a w dziale „OZE w praktyce” – rozmowy z mieszkańcami Zakopanego, którzy korzystają w swoich domach z pomp ciepła, solarów lub paneli fotowoltaicznych.

OZE a inne programy

O dotację możesz starać się bez względu na to, czy złożyłeś wniosek o wymianę starego pieca węglowego na ekologiczne źródło ogrzewania w ramach kampanii „Wymień piec, póki są dotacje”, czy też skorzystałeś z pomocy w ramach miejskiego programu dofinansowań.

Zapisz się na listę zainteresowanych

  • Wypełnij ankietę, w której określisz, z jakiej instalacji chciałbyś skorzystać i jakie masz potrzeby.
  • Oddaj wypełnioną ankietę oraz załączniki w Urzędzie Miasta Zakopane na dziennik podawczy przy głównym wejściu lub prześlij ją pocztą elektroniczną na adres piece@zakopane.eu

Przy każdym z odnawialnych źródeł energii istotne są inne parametry budynku, dlatego przygotowaliśmy cztery załączniki (solary, fotowoltaika, pompy ciepła CO, pompy ciepła CWU). Jeśli chcesz zainstalować np. pompę ciepła i panele fotowoltaiczne, wypełnij dwa odpowiednie załączniki.

Pobierz ankietę i odpowiedni załącznik z plików do pobrania:

Ankiety dostaniesz również w Urzędzie Miasta Zakopane w pokoju 18 E na poziomie -1 lub pokoju 213 na 2 piętrze.

Czas na złożenie wypełnionej ankiety masz do 31 sierpnia do 15 września 2017 r. (przedłużeniu terminu składania wniosków)!

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

  • Jeśli dostaniesz dotację, będziesz zobowiązany do korzystania z instalacji.
  • Solary i fotowoltaika montowane na budynku mieszkalnym objęte są 8% podatkiem VAT, zaś na gruncie lub innym budynku (np. szopa) VAT wynosi 23%.
  • Dotacje uzależnione są od otrzymania przez Gminę Miasto Zakopane dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Lista zainteresowanych pomoże nam oszacować, na jaką liczbę i moc instalacji złożyć wniosek do Marszałka Województwa Małopolskiego, by dofinansowanie otrzymali wszyscy zainteresowani.

Masz pytania?

Napisz: piece@zakopane.eu lub zadzwoń: 18 20 20 497 lub 18 20 20 413

Co to jest OZE?

OZE to skrót utworzony od pierwszych liter terminu „odnawialne źródła energii”. Do wytworzenia energii wykorzystuje się promieniowanie słoneczne, siłę wiatru, płynącą wodę lub ciepło ziemi. Odnawialne, bo w przeciwieństwie do gazu, ropy naftowej czy węgla ich zapasy się nie kończą i dość szybko się odnawiają. Z wyjątkiem kosztów poniesionych na instalację oraz eksploatację urządzeń, jest to darmowa energia. Można ją wykorzystać do podgrzania wody użytkowej , ogrzania domu lub produkcji prądu na własne potrzeby.

Co zyskujesz dzięki OZE?

  • Przede wszystkim oszczędności w portfelu. Gdy już masz instalację (dzięki dotacji koszt zainstalowania wybranego OZE znacząco spada), za promienie słoneczne, powietrze lub ciepło wewnątrz ziemi, z których korzystasz, nie musisz płacić. Ogrzewając w ten sposób wodę i/lub dom, a nawet produkując prąd, znacząco obniżasz comiesięczne rachunki.
  • Niezależność od zmiennych cen prądu czy innych sposobów ogrzewania, bo po prostu w mniejszym stopniu z nich korzystasz.
  • OZE w ogóle nie emitują do powietrza, którym oddychasz, szkodliwych zanieczyszczeń, które m.in. tworzą smog. Oddychanie czystym powietrzem to najlepsza inwestycja w zdrowie twoje i najbliższych.
  • Czystsze środowisko, bo jest to najbardziej ekologiczny sposób pozyskiwania energii, który nie zużywa nieodnawialnych surowców i zmniejsza skutki efektu cieplarnianego i zmian klimatu.Nawet jeśli nie ma to dla ciebie znaczenia, pomagasz środowisku.

Kolektory słoneczne (solary) – jeśli chcesz ogrzewać wodę użytkową

Najpopularniejsze na Podhalu urządzenia, montowane zazwyczaj na dachach, czasem na ścianach lub gruncie. Zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię cieplną, która magazynowana jest w zasobniku ciepłej wody użytkowej. Ich sercem jest absorber, który odbiera ciepło promieni słonecznych i – za pośrednictwem mieszaniny wody z zapobiegającym zamarzaniu glikolem – przekazuje je do zasobnika.

Solary najwydajniej pracują między kwietniem a wrześniem, zwłaszcza w słoneczne dni. W ciągu roku są w stanie pokryć ok. 60% zapotrzebowania na energię potrzebną do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

O czym pamiętać? Instalacja powinna być tak dobrana, by w ciągu bardzo słonecznego dnia zagrzać wodę w całym zasobniku. Ważne jednak, by całą tę energię zużyć przed kolejnym słonecznym dniem. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia urządzenia. Zaleca się dobranie zestawu solarnego do liczby osób, które stale mieszkają w budynku. Szczegółowe wskazówki znajdziesz w ankiecie.

Panele fotowoltaiczne – jeśli chcesz produkować prąd na własne potrzeby

Choć wyglądem przypominają solary i również wykorzystują promieniowanie słoneczne, produkują energię elektryczną zamiast ciepła. Odbierają szersze spektrum promieni, dzięki czemu działają nawet w pochmurne lub deszczowe dni. Początkowo, ze względu na wysoką cenę, wykorzystywane były jedynie na statkach kosmicznych. Dziś coraz częściej montowane są na domach i pozwalają na spore oszczędności na rachunkach za prąd. Są też w całości biodegradowalne – po upływie okresu użytkowania (ok. 30 lat) można poddać je recyklingowi.

Instalacja składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera (zamienia prąd stały na zmienny) oraz dwukierunkowego licznika. Rejestruje on prąd oddany do sieci (jeśli nie zużyjesz wyprodukowanej energii elektrycznej od razu, np. robiąc pranie, nadwyżka przekazywana jest do sieci) i z niej pobrany, np. nocą. Przy instalacjach do 10kW rozliczenie odbywa się w stosunku 1 do 0,8, czyli 80% energii oddanej do sieci możesz pobrać za darmo; pozostałe 20% to prowizja dla zakładu energetycznego za „przechowanie” twojej energii.

O czym pamiętać? Moc instalacji nie może być wyższa niż moc przyłączeniowa do gospodarstwa domowego. Szczegółowe wskazówki znajdziesz w ankiecie.

Pompy ciepła – jeśli chcesz ogrzewać dom i/lub wodę użytkową

Wykorzystują ciepło zgromadzone w ziemi lub powietrzu. Wszystko opiera się na parowaniu i skraplaniu specjalnego czynnika roboczego, który pobiera ciepło ze środowiska naturalnego (powietrza lub gruntu). Aby otrzymać oczekiwaną temperaturę, wykorzystuje się sprężarkę. Jest ona zasilana energią elektryczną i jest to główny koszt, który generuje pompa ciepła. Z reguły 75% energii potrzebnej do ogrzania domu lub wody użytkowej jest pobierane bezpłatnie ze środowiska, zaś 25% z sieci elektrycznej. Koszt ten znacząco spada, jeśli do produkcji prądu wykorzysta się panele fotowoltaiczne.

Najprostsze w montażu są pompy powietrzne, które można wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej lub do ogrzewania zarówno domu jak i wody użytkowej. Znacznie droższe są pompy gruntowe, które wymagają albo pionowych odwiertów, albo instalowane są poziomo na znacznie mniejszej głębokości, za to na większym obszarze. Ze względu na wysokie koszta inwestycyjne pompy gruntowe instaluje się z myślą o kompleksowym ogrzewaniu domu i wody użytkowej.

O czym pamiętać? Pompa ciepła najlepiej pracuje z niskotemperaturową instalacją odbiorczą, która do efektywnego ogrzania pomieszczeń potrzebuje znacznie niższej temperatury niż tradycyjne grzejniki. Szczegółowe wskazówki znajdziesz w ankiecie.

OZE w praktyce

Rozmawiamy z mieszkańcami Zakopanego, którzy zainstalowali w swoich domach pompy ciepła, panele fotowoltaiczne lub solary.

1) Bartłomiej Zubek drewniany dom z 1892 roku pod Nosalem od dwóch lat ogrzewa powietrzną pompą ciepła połączoną z instalacją fotowoltaiczną.

Dlaczego wybrał Pan OZE?

Kiedyś przez przypadek tata nie domknął wieczorem podajnika w kotle na ekogroszek. Przez noc wszyscy prawie zatruliśmy się dymem. Wtedy postanowiliśmy: koniec, to ostatni sezon palenia w piecu i zaczęliśmy myśleć o bezpiecznym sposobnie ogrzewania.

Czym ogrzewał Pan wcześniej?

Ogrzewaliśmy dom systemem mieszanym: w zimie węglem (później ekogroszkiem), na wiosnę i jesienią drewnem, zaś w lecie wodę grzaliśmy w bojlerze elektrycznym.

Jakie pompa ciepła i fotowoltaika daje oszczędności?

Nasza instalacja pozwala zaoszczędzić ok. 1500 zł w ciągu roku. Gdyby dom nie był stary lub gdybyśmy mieli większą instalację fotowoltaiczną, rachunki za prąd spadłyby do zera. Średnio w ciągu roku dobowy koszt zagrzania wody użytkowej to 1,20 zł. Wiosną i w lecie, gdy fotowoltaika produkuje najwięcej energii elektrycznej, nie ma praktycznie żadnych kosztów: na naszym prądzie pracują też wszystkie sprzęty AGD i RTV. Nadwyżki prądu, które wtedy wyprodukujemy, oddajemy do sieci i za darmo pobieramy późną jesienią: starcza to do końca roku.

Jak instalacja radzi sobie w zimie?

Mroźne dni zdarzają się coraz rzadziej. W 2016 roku grzałka elektryczna, która wspomaga pracę pompy ciepła, ani raz się nie włączyła. Ostatniej zimy, gdy były mrozy po -25°C, grzałka pracowała w sumie przez 3 dni. Przy utrzymującej się długo tak niskiej temperaturze za oknem, w niekorzystanie usytuowanych pomieszczeniach w domu mieliśmy 18,5°C.

Największa zaleta OZE?

Nie spędzam czasu w kotłowni, tylko z dziećmi. Nie muszę już wyrzucać popiołu, czyścić pieca, zamawiać w lecie węgla i martwić się, jaka będzie jego cena i jakiej będzie jakości. Obsługa całej instalacji sprowadza się do wciśnięcia przełącznika na pompie dwa razy w roku: wiosną, by wyłączyć ogrzewanie domu i przed zimą – by je włączyć.

2) Radny Paweł Strączek w swoim domu na Harendzie od ponad roku korzysta z powietrznej pompy ciepła do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz z instalacji fotowoltaicznej, która produkuje prąd na potrzeby budynku.

Dlaczego zdecydował się Pan na pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną? 

O ile dom prawie od zawsze ogrzewam olejem, to wodę użytkową grzaliśmy węglem. Chciałem uciec od tego palenia, bo jest to uciążliwe, zwłaszcza gdy ma się pensjonat. Rano trzeba wstawać, żeby zdążyć zapalić, zanim wstaną goście, wieczorem woda też musi być ciepła. Gdy musiałem gdzieś rano pojechać, a z nocy nie zostało ciepłej wody, pojawiał się problem. A oprócz wygody, zdecydowała też ekonomia.

Dużo oszczędza Pan na rachunkach za prąd i ogrzewaniu wody?

Fotowoltaika pokrywa praktycznie w całości zapotrzebowanie na energię elektryczną przy 5-osobowej rodzinie i 20 miejscach noclegowych. Wcześniej za prąd płaciliśmy ok. 4 tys. zł rocznie, teraz mamy go za darmo. Grzanie wody przez cały rok pompą ciepła, która wykorzystuje prąd z fotowoltaiki, też nic nie kosztuje. Ale gdybyśmy nie mieli paneli fotowoltaicznych i pompa pobierałaby prąd z sieci, to zagrzanie zasobnika o pojemności 300 l do temperatury 65° kosztowałoby w ciągu roku 2 tys. zł. Bez wynajmu pokoi byłoby to 700-800 zł.

Jak radzą sobie panele fotowoltaiczne w naszych warunkach?

Fotowoltaika lubi zimno. W bardzo gorące letnie dni, gdy temperatura sięga 30°C, instalacja pracuje na 90% swojej wydajności. W jesieni, a nawet podczas słonecznej zimy wydajność przekracza 100%. Mam na dachu 16 paneli fotowoltaicznych i w zimie taka instalacja potrafi wyprodukować w piku 4kW. 

A pompa ciepła w zimie?

Pompa ciepła też nie lubi, gdy jest zbyt gorąco. Optymalne warunki do pracy to max. 35°C. Pompa typu powietrze-woda zasysa powietrze z pomieszczenia, w którym stoi; u mnie jest to kotłownia. W lecie otwieram okienko na pole, skąd wpada ciepłe powietrze, a w zimie ciepło idzie od rury z pieca olejowego. W tym roku chcę zamontować jeszcze w kotłowni mały grzejnik, który w bardzo mroźne dni będzie dogrzewał pomieszczenie dla pompy.

Jak szybko zwraca się taka inwestycja?

Jeśli pompa kosztuje 8 tys. zł, a rocznie pobiera prąd za 2 tys. zł, w sumie daje to 10 tys. zł. Za taką kwotę mamy 10 ton węgla, co starcza na rok grzania wody i budynku takiej kubatury. Jeśli ktoś ma firmę i może odliczyć sobie podatek VAT, wszystko zwróci się znacznie szybciej. W moim przypadku pompa ciepła zwróciła się po roku, a instalacja fotowoltaiczna zwróci się po dwóch latach. 

Największa zaleta OZE?

Zero roboty i zero brudu. Kiedyś sporo czasu zajmowało codzienne palenie w piecu, żeby była ciepła woda. Teraz w ogóle nie muszę o tym myśleć. I mam więcej czasu na inne rzeczy.

Tekst: ŁŁ, zdjęcia: archiwum B. Zubka, Piotr Manowiecki

(MJZ)