W wieku 83 lat zmarł Stefan Rogalski - długoletni prezes Okręgowego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego w Zakopanem, nauczyciel, twórca i dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwach Sportowego, laureat nagrody Burmistrza Zakopanego w 2010 roku.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Kaplicy Cmentarnej przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem w dniu 12 lutego 2018r. o godz. 13.00.

Rodzinie i Bliskim najszczersze wyrazy współczucia składa Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula wraz z pracownikami Urzędu Miasta Zakopane.

STEFAN ROGALSKI urodził się 4 lutego 1935 roku w miejscowości Skępe koło Lipna na Pomorzu. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Wymyślinie wyjechał do Warszawy, aby studiować na Akademii Wychowania Fizycznego. Od najmłodszych lat interesował się łyżwiarstwem, co zaowocowało ukończeniem pierwszej w historii specjalizacji trenerskiej w warszawskiej AWF i utworzeniem w roku 1953 sekcji łyżwiarstwa szybkiego w AZS-AWF. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Zakopanego, gdzie mógł kontynuować karierę sportową. W barwach WKS Zakopane sięgnął po tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Tu też rozpoczął pracę jako nauczyciel w Technikum Budowlanym oraz jako trener łyżwiarstwa szybkiego w szkolnym klubie MKS. Po jedenastu latach pracy został dyrektorem Zespołu Szkół Budowlanych i nie zaniedbywał pracy trenerskiej.

W 1960 roku został trenerem kadry narodowej juniorów, a w 1962 kadry seniorów. W 1975 roku powierzono mu misję stworzenia Szkoły Sportów Zimowych przekształconej w 1977 roku w Szkołę Mistrzostwa Sportowego, której dyrektorem był do 1992 roku. Szkoła wychowała wielu późniejszych mistrzów Polski i olimpijczyków. W tym czasie Stefan Rogalski podjął studia doktoranckie na krakowskiej AWF i po obronie pracy "Obciążenia treningowe i startowe łyżwiarzy szybkich" otrzymał tytuł doktora.
Doktor Stefan Rogalski był wieloletnim członkiem władz Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, do 2002 roku był prezesem OZŁS w Zakopanem. Brał udział w przygotowaniach i kierował dwiema Uniwersjadami w Zakopanem, Mistrzostwami Europy Seniorów i Mistrzostwami Świata Juniorów w biathlonie, organizowanymi w Kościelisku. Opracowywał projekty wniosków na organizację w Zakopanem Igrzysk Olimpijskich w 2006 oraz Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym na rok 2011, 2013 i 2015.

(AKS)